Instrukcja do gry językowej Lingua Ludica Aprender español jugando (możesz ją również pobrać jako plik PDF do wydruku na kartce A4).
Zawartość gry:
• 180 kart obustronnych kart, podzielonych na 6 kategorii i 2 poziomy trudności,
• 6 kart opisujących kategorie tematyczne kart: gramatyka, definicje, kultura, wyrażenia i idiomy, słownictwo, odgrywanie scenek,
• jednominutowa klepsydra,
• kostka do gry z kolorami wskazującymi kategorie tematyczne kart.
Podstawowa zasada rozgrywki:
Gra funkcjonuje w formie quizu. Celem zabawy jest udzielanie prawidłowych odpowiedzi na pytania z kart. Mogą być one odczytywane kolejno zawodnikom przez nauczyciela lub osobę prowadzącą. Poprawna odpowiedź premiowana jest zdobytą kartą. Zwycięzcą zostaje osoba, która zdobędzie największą ilość kart lub jako pierwsza zbierze po jednej karcie z każdej kategorii.
Zasady rozgrywki w konwencji turnieju drużynowego:
Przygotowanie do gry
Karty należy umieścić na stole w sześciu stosach odpowiadających sześciu kategoriom tematycznym i nakrytych kartami z nazwami kategorii. Graczy należy podzielić na 2, 3 lub 4 drużyny, z których każda powinna składać się z 2-4 graczy. Jeśli w grze biorą udział tylko 2 osoby, rywalizują one między sobą. Gracze / drużyny zadają sobie nawzajem pytania, korzystając z kart na poziomie 1 (podstawowy / średnio zaawansowany) lub 2 (średnio zaawansowany / zaawansowany).
Przebieg gry
Drużyna wykonuje rzut kostką. Sąsiadująca drużyna ciągnie kartę odpowiadającą kolorowi wylosowanemu na kostce i odczytuje pytanie drużynie, która rzuciła kostką. Udzielenie poprawnej odpowiedzi uprawnia do zatrzymania karty przez drużynę odpowiadającą oraz do ponownego losowania kostką i udzielenia odpowiedzi na kolejne pytanie. W ten sposób w ramach jednej kolejki drużyna można zdobyć maksymalnie dwie karty, po czym do losowania kategorii i odpowiadania przystępuje następna drużyna. Z kolei nieprawidłowa odpowiedź skutkuje przejściem kolejki na następną drużynę.
W trakcie rozgrywki drużyna może zdobyć maksymalnie dwie karty o tym samym kolorze, a w przypadku wylosowania tego samego koloru po raz trzeci, drużyna powinna kontynuować rzuty kostką do momentu wylosowania innego koloru, z którego nie posiada jeszcze karty lub posiada tylko jedną.
Kategorie odgrywanie scenek i definicje
W przypadku wylosowania karty z kategorii odgrywanie scenek gracz odczytuje treść karty na głos tak, aby wszyscy uczestnicy zrozumieli kontekst. Następnie gracz (lub kilku graczy, jeśli zadanie dotyczy dialogu) musi odegrać swoją rolę w czasie nie krótszym niż 1 minuta (w celu zmierzenia czasu można posłużyć się klepsydrą). Następnie drużyna przeciwna ocenia, czy przedstawienie zasługuje na przyznanie karty.
W przypadku wylosowania karty z kategorii definicje na poziomie 2, jeden z graczy drużyny przeciwnej weryfikuje, czy odpowiadający nie używa wyrazów wyróżnionych na karcie.
Zakończenie gry
Wygrywa drużyna, która jako pierwsza zdobędzie sześć kart (po jednej z każdej kategorii).
Dodatkowe zasady
• W celu otrzymania karty wystarczy podać odpowiedź zapisaną na karcie pogrubioną czcionką. Z kolei informacje występujące na niektórych kartach w nawiasach są opcjonalne i drużyna zadająca pytanie może je odczytać na głos po udzieleniu odpowiedzi przez drużynę pytaną.
• Niektóre karty zawierają wyjaśniająca trudniejszych słów zapisane kursywą. Należy je odczytać graczowi / drużynie przed udzieleniem odpowiedzi.
• Gracz / drużyna udzielająca odpowiedzi może poprosić o pokazanie karty w celu lepszego zrozumienia pytania. W takim przypadku drużyna zadająca pytanie demonstrując kartę powinna zakryć znajdujące się na niej odpowiedzi lub ilustracje.
Wariant dla dwóch graczy
Gdy zabawie bierze udział dwóch indywidualnych zawodników, w przypadku kategorii definicje i odgrywanie scenek przeciwnik pomaga graczowi w wykonaniu zadania tak, jakby obaj należeli do tej samej drużyny.
Skrócenie czasu gry
Sugerowany czas rozgrywki wynoszący 30-45 minut można skrócić skrócić zmniejszając liczbę wymaganych kategorii, z których należy zdobyć karty bądź wykorzystując w grze karty jedynie z wybranych kategorii.
Powyższe zasady rozgrywki stanowią jedynie zestaw propozycji, które mogą zostać dowolnie wzbogacone lub zmodyfikowane w zależności od indywidualnych potrzeb, upodobań i inwencji nauczyciela, rodzica bądź samych graczy. Życzymy miłej zabawy oraz wielu korzyści językowych z gry!