Gry językowe ELI w nauczaniu zdalnym: odmiana czasowników

Opublikowano: maj 18, 2020

Kategorie: Pomysły i materiały do lekcji

Prowadząc zajęcia online za pośrednictwem wideokonferencji możemy bez większych przeszkód wykorzystać gry ELI np. do ćwiczenia odmiany czasowników.

Konstruowanie zdań

Rozgrywka przy użyciu zestawu The Great Verb Game (i innych wersji językowych tej gry) może być przeprowadzona bez konieczności wprowadzania większych zmian – przynajmniej w swej podstawowej formie. Wszelkie czynności związane z losowaniem będą musiały się jednak odbyć po stronie osoby prowadzącej grę.

Wylosuj karty wyznaczające formę czasownika oraz kartę z bezokolicznikiem, następnie zaś pokaż je graczowi do kamery. Zadaniem ucznia jest utworzenie poprawnego zdania z użyciem odpowiedniej formy czasownika. Za poprawnie zbudowane zdanie gracz uzyskuje punkt. W przypadku błędnej odpowiedzi traci kolejkę. Wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie 21 punktów.

Grę Sentence Maker (i jej odpowiedniki w innych językach) możemy zmodyfikować pod kątem nauki online w podobny sposób: wyłączamy z rozgrywki planszę, używając jej następnie jedynie do losowania bezokoliczników.

Losuj za pomocą kart i kości kolejne czasowniki z planszy oraz osobę, tryb i czas. Uczniowie budują zdania i otrzymują punkty za poprawne konstrukcje. Ich celem w tym wariancie nie jest dotarcie do mety, lecz uzbieranie 21 punktów (tę liczbę możemy oczywiście zmodyfikować w zależności od ilości i poziomu językowego graczy).

Opowiadanie historii

Inną zabawą zdalną z użyciem tych zestawów może być gra w opowiadanie historii. Zadaniem ucznia jest ułożenie z użyciem wylosowanego czasownika poprawnego zdania, które łączy się ze zdaniem stworzonym przez poprzedniego gracza. W ten sposób cała grupa dąży do ułożenia spójnej historii.

Więcej gier do angielskiego ►
Więcej gier do niemieckiego ►
Więcej gier do hiszpańskiego ►
Więcej gier do francuskiego ►
Więcej gier do włoskiego ►